Loading...

Broušení nožů Felix Solingen

Vzhledem že nože Solingen obsahují až 15 procentnípodíl chrómu AML není použitá ocel náchylná k rezivění. Může se ale projevit mírná tzv. povrchová volná koroze, kterou lze snadno odstranit pouhým setřením.

8.11.2016

Věděli jste, že v našem obchodě probíhá natáčení kuchařské školy?

 

Broušení nožů nejčastější otázky

 

Jak brousit kvalitní nože Solingen a ne jen je !? Budu to umět?

Broušení zvládne každý! Mnohem důležitější než šikovnost je včasné broušení! Kuchyňské nože musí být vždy ostré!

Velmi důležité je, aby úhel brusu byl 20, 22 nebo minimálně 16 stupňů. Břit musíme brousit bez tlaku po celé délce směrem od sebe nebo k sobě střídavě po obou stranách čepele. Poranění zabrání integrovaná ochrana na ruce a prsty.

 

Je možné každý nůž brousit ocílkou?

Ano! Je ale třeba poznamenat, že pro optimální výsledek broušení musí být rozdíl tvrdosti mezi čepelí nože a ocílkou co největší.

Proto byste měli na nože ze série ABSOLUTE ML z VG10 oceli (62HCR) používat keramickou nebo diamantem potaženou ocílku, protože mají tvrdší povrch.  Klasická ocílka příliš vhodná není.

 

Jakou ocílku použít na měkké nože?

Nože z běžné Solingen slitiny X50 Cr Mo V 15 a nože s 0,5% uhlíku a 15% chromu můžeme bez problémů snadno naostřit klasickou ocílkou nebo ostřičem.

Na nože z tvrdší vysoce uhlíkové oceli (stejně jako na nože RESOLUTE, ABSOLUTE ML nebo standardní japonské modely) je vhodné použít ocílky s diamantovým nebo keramickým povrchem.

 

Jak se od sebe liší diamantové, keramické a wolfram-karbidové ocílky?

Ocílky s diamantovým a keramickým povrchem mají podobnou tvrdost. Diamantový povrch je ale hrubší než keramický, a díky tomu brousí účinněji.

Ocílky s keramickým povrchem jsou jemnější, ostření tak trvá delší dobu. Při pádu se můžou zlomit. 

Kdo se obává lámání keramické ocílky, ale nechce přijít o její jemný brus, může si pořídit ocílku potaženou wolframem. Ocelové jádro je pevné, wolfram-karbidový povrch je jemný a brousí podobně jako ocílka s povrchem keramickým. Vzhledem k své tvrdosti a odolnosti je karbid-wolfram vhodný i pro velmi namáhané části, jako jsou například různé kovové komponenty tvářecích strojů a nástrojů.

 

 Moje ocílka se opotřebovává. Jak dlouho vydrží?

Brousící ocílka se opotřebovává jako každý jiný materiál, který se neustále mechanicky namáhá. V zájmu zachování kvality ostří drahých nožů je ale ocílka na ostření nezbytná.

Ocílka při normálním běžném používání vydrží asi 3 roky. Je to podobné jako u pneumatik na automobil - i když jsou drahé, musí být vyměněny přibližně po 40 000 kilometrech.

@parent