Loading...

Používání a údržba pánví z teflonu

Používání a údržba pánví s teflonovým povrchem Pánve s teflonovým nepřilnavým povrchem patří mezi nejoblíbenější. Jsou cenově dostupné, při smažení není potřeba tuk nebo olej, údržba je poměrně jednoduchá.

8.11.2016

1. Teflonové pánve je možné většinou používat na všech druzích ohřevu - elektrice, plynu, sklokeramika i indukci. Přesné použití je uvedeno u výrobku a je nutné ho dodržovat.

2. Pánve s teflonovým povrchem nesmí být dlouhodobě vystaveny vysokým teplotám. Využívejte je především pro rychlé vaření, nejsou vhodné například pro delší pečení. Je nutné dodržovat běžné předepsané teploty, protože při přehřátí se deformují.  

3. Teflonové pánve nepoužívejte v mikrovlnné troubě.

4. Nádobí s teflonovým povrchem můžete vkládat do klasické trouby. Pokud ale má plastové rukojeti, úchyty nebo jiné díly, pak se takové použití nedoporučuje, a to ani v případě, kdy výrobce uvádí, že plast odolá i vysokým teplotám.

5. Plastová držadla, úchyty ani další části nikdy nevystavujte přímému zdroji tepla.

6. Při přípravě jídel, ale také při údržbě se na teflonové pánve nesmí používat ostré kovové předměty,  které můžou poškodit jejich povrch. Používejte pouze dřevěné, teflonové nebo silikonové kuchyňské náčiní.

7. Před prvním použitím nádobí důkladně umyjte teplou vodou s neutrálními, neagresivními a neabrasivními čistícími přípravky. Stejně tak umývejte nádobí i po každém použití.

8. Na mytí a čistění teflonových pánví používejte pouze Jar a podobné čistící prostředky. Suché nebo tekuté písky a drátěnky nejsou vůbec vhodné, protože mohou hladký povrch poškrábat. 

9. Pánve s povrchem z teflonu je možné mýt v myčce nádobí, pokud ovšem není jejich povrch nějakým způsobem poškozený a nedochází k odlupování teflonové vrstvy. Pokud se u některých typů mytí v myčce nedoporučuje, pak pánve tímto způsobem v žádném případě neumýváme.

10. Teflonová vrstva se po určité době může začít odlupovat. V takovém případě pánve  nemyjte v myčce nádobí, a pokud je to možné, raději už je ani nepoužívejte.

Při dodržování doporučených teplot i zásad používání, a také při pečlivé údržbě mají pánve s teflonovým povrchem poměrně dlouhou životnost.

@parent